E-krótko: Wszystko zależy od przyimka

Dużo czytam (też mi nowina!), ale nie każda książka zachodzi mi za skórę wystarczająco, żeby zasłużyć na długi tekst na Ekrudzie. Perełki na pewno mi nie umkną, ale nie chciałabym też pominąć pozostałych ciekawych lektur. Od dzisiaj interesujące książki, o których z różnych powodów nie wspominałam, znajdą swoje miejsce w nowym cyklu. Będzie nim rządzić porządny regulamin, którego pierwszy (i jedyny) punkt mówi: ma być krótko! Zaczynamy?

krótka recenzja, wszystko zalezy od przyimka, e-krótkokrótka recenzja, wszystko zależy od przyimka, e-krótko

Na pierwszy ogień idzie Wszystko zależy od przyimka - zapis rozmowy Jerzego Bralczyka, Andrzeja Markowskiego i Jana Miodka; moderatorem jest Jerzy Sosnowski

wszystko zależy od przyimka, bralczyk, miodek, markowski, recenzja
O czym rozmawiają trzej językoznawcy? Nie zaskoczę Was - oczywiście o języku. Ale jak ciekawie, jak dowcipnie! Gwarantuję, że nie będziecie się nudzić, czytając o tym, jak zmienia się polszczyzna. Dowiecie się na przykład, dlaczego przeklinamy, co profesorowie sądzą o emotikonach albo czy rz, ch i ó mogą w końcu zniknąć.

Największa zaleta? Wszystko zależy od przyimka to nie jest spis sztywnych reguł, zapis pytań i jednoznacznych odpowiedzi. To swobodna, pełna anegdot rozmowa, która pokazuje, że język nie jest nam dany z góry raz na zawsze. Sami go tworzymy, zmieniamy i możemy przyglądać się jego mechanizmom. Może się tak zdarzyć, że nie z każdym zdaniem się zgodzicie i to chyba najlepszy dowód na to, że język to w dużej mierze kwestia umowy.

Wady? Próżno szukać. Ta książka jest dla każdego, kto choć odrobinę interesuje się językiem. Nawet jeśli wszystko już wiecie, na pewno podsyci Waszą ciekawość.

Sprawdźcie sami:
Dla mnie jeszcze magia w języku ujawnia się w tym, że dla wielu, także dla mnie, słowa, zgodnie z naturalistyczną, bardzo starą koncepcją zaczynają przypominać rzeczywistość zgodnie ze swoją fizycznością. To znaczy, że na przykład słowo „ciepły” wydaje mi się cieplejsze niż słowo „zimny”. Że słowo „twardy” jest twardsze niż słowo „miękki”. „Chudy” jest niewątpliwie chudszy niż słowo „tłusty”. Mało tego; w słowie „długi” „-u-” jest dłuższe niż w słowie „krótki”. Tak to artykułujemy*!


* cytat tradycyjnie pochodzi z elektronicznej wersji książki, ale polecam raczej papierową, bo w e-inku nie widać wyraźnie, że niektóre fragmenty zostały wyróżnione kolorem.

J.Bralczyk, A. Markowski, J. Miodek, J. Sosnowski, Wszystko zależy od przyimka, Agora 2014.


30 komentarzy

 1. Odpowiedzi
  1. thx :D

   (można krócej podziękować?)

   Usuń
  2. przebywanie w świecie graczy udowodniło mi, że można podziękować krócej, ale to funkcjonuje między Polakami:
   dz
   i już (;

   Usuń
 2. Nie jestem przekonana. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zostałem E-przekonany do tego cyklu, że tak E-krótko powiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lakoniczność się Wam udzieliła :D

   Usuń
  2. E-zwięzłość to podstawa :)

   Usuń
 4. Zabawnie o języku? No, no, chyba podejmę wyzwanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabawnie, z przekomarzaniem, żartami! Świetna sprawa :)

   Usuń
 5. Z tym e-krótko to rewelacyjny pomysł! Zawsze i u mnie brakowało czegoś takiego na blogu, bo czytam o wiele więcej niż recenzuję i takie krótkie notki miałyby swój sens. Na razie popodglądam u Ciebie :)

  A Wszystko zależy od przyimka... Pewnie przeczytać powinnam, ale wzdrygam się. Za dużo już tych mądrości językowych miałam w życiu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że raczej nie dowiedziałam się z tej książki niczego zaskakującego (gdyby tak było, musiałabym chyba oddać dyplom), ale przyjemnie było "popodsłuchiwać". Zatęskniłam za tymi wszystkimi vlk, vlka... :D

   Usuń
 6. Przeczytałam jakiś czas temu, ale zupełnie nie wiedziałam co napisać o tej książce, prócz tego, że jest po prostu zabawna i zaje.... yyy bardzo fajna :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najzabawniejsza z książek o języku, które czytałam :) Ale to zwykle były prace naukowe, a one rzadko bywają zabawne. Za to ciekawe są często i kilka mogę polecić :)

   Usuń
 7. Przeczytanie tej książki może być bardzo fajną przygodą ;) Bardzo chętnie przeczytałabym coś lekkiego i zabawnego o naszym języku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz sprawdzić, czy "Wszystko zależy od przyimka" spełnia te warunki :) Jest dowcipnie i ciekawie, ale nie jestem pewna czy lekko :)

   Usuń
 8. Właśnie już od jakiegoś czasu się przymierzałam do tej książki! Dzięki za miłe i wygibasowe językowo przypomnienie:) M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, powspominaj wykłady z kultury języka :)

   Usuń
 9. Ja znalazłem wadę, ale to chyba norma ;) Łaciński cytat przytoczony z głowy przez któregoś z profesorów (rem tene, verba sequentur) jest przetłumaczony źle, chociaż nie mam pod ręką "Wszystko zależy...", aby przytoczyć wersję językoznawcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz na myśli ten fragment?

   "Markowski: Język żyje. Choć to jest oczywiście metafora.
   Miodek: Wcale nie metafora! Już Katon Starszy mówił: rem verba sequentur – za rzeczą podążają słowa. Pojawiają się nowe zjawiska, a język musi je nazwać, powstają więc nowe wyrazy. A kiedy obumierają, z nimi obumierają słowa"

   Na to akurat nie zwróciłam uwagi, ale zdaje się, że Ty jesteś specjalistą i nie mogło Ci to umknąć :) Ja z kolei nie zgadzam się z niektórymi przewidywaniami profesorów, ale to trudno zweryfikować. Uznać za wadę też :) No i zaskoczyły mnie "emotiki", którym poświęcono sporo uwagi, sprawdzałam nawet, jak często to słowo występuje w korpusie, bo jednak częściej słyszę "emotki".

   Usuń
 10. super cykl, ale akurat o przyimku to można pisać i pisać! :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy cykl. Będę zaglądać ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lepiej krótko, niż wcale ;) Nowy cykl absolutnie popieram.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mam nadzieję, że ten pomysł się sprawdzi :)

   Usuń
 13. Uwielbiam takie smakowite kawałki. Mam na myśli książkę. A cykl dobrze wymyślony, z pewnością się przyjmie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, książka bardzo ciekawa, a Rozmówcy charyzmatyczni :) Mam nadzieję, że Twoje przewidywania się sprawdzą :)

   Usuń
 14. Od kiedy ta książka pojawiła się na rynku, mam na nią ogromną ochotę :) Uwielbiam język polski, a nie znoszę błędów językowych - to z pewnością pozycja dla mnie. Wszystkie blogowe recenzje tej książki, które czytałam, były pochlebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziesz zachwycona, ta książka jest właśnie dla Ciebie :) Chyba, że masz bardzo restrykcyjne podejście do polszczyzny, to niekoniecznie :) Profesorowie są dosyć otwarci i czasami wolą się przyglądać niż rozstrzygać.

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.