E-krótko: Kre(jz)olka

Dzisiejsze e-krótko będzie wyjątkowe, bo mowa nie o całej książce, ale o jednym opowiadaniu. W dodatku możecie je przeczytać bez wychodzenia z domu, bo zostało udostępnione w darmowym e-booku z opowiadaniami nominowanymi do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za miniony rok  klik. A jeśli Zajdel, to wszystko jasne, będzie fantastyka. Gotowi?

krótkie recenzje książek, fantastyka, kre(jz)olka, chodorkowskakrótkie recenzje książek, chodorkowska, krejzolka

Tekst otwierający zbiór to właśnie Kre(jz)olka, opowiadanie romansujące z science fiction, ale bez obaw, nie trzeba nałogowo wchłaniać fantastyki naukowej, żeby zainteresować się pomysłem Krystyny Chodorowskiej

TWOJA STARA JEST ALINGWALNA*

Kre(jz)olka opowiada o studentce lingwistyki, która właśnie dowiedziała się, że jest alingwalna. Brzmi strasznie? Spokojnie, będzie żyła. To oznacza tylko, że musi pożegnać się z marzeniami o zostaniu tłumaczką i zmarnowała mnóstwo czasu na studia, których nigdy nie ukończy. Wiem, nie ona pierwsza. Zastanawiacie się za co ta nominacja do Zajdla? Pewnie za to, że rzecz dzieje się w świecie, w którego okolice zmierzamy raźnym krokiem.

Przyglądaliście się kiedyś, co dzieje się z naszym językiem wraz z rozwojem technologii, internetu i innych zdobyczy nauki? Zwróciliście uwagę na to, jak zmieniają się media? Zdaje się, że Chodorowska już to przemyślała i umiejętnie przekształciła w Kre(jz)olkę. Bez dydaktyki i załamywania rąk, pokazała, co znajduje się dalej. Trochę śmiesznie, trochę smutno nakreśliła odrobinę karykaturalny obraz i opatrzyła go trafnym komentarzem.

Więcej nie napiszę, żeby nie zepsuć zabawy. Zresztą powinno wystarczyć tyle:
Chdrwska bedbra, czytać. Dozo w pn w 3Ekrdy!


* Śródtytuł to cytat z opowiadania Kre(jz)olka.

7 komentarzy

 1. Właśnie skończyłam opowiadania "Zajdla" za 2013, więc niedługo zabieram się za ubiegłoroczne. Hmm, mam nadzieję, że to opowiadanie nie jest napisane tak jak ostatnie zdanie, bo ja nie kumam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakumasz, kiedy już poznasz Kre(jz)olkę :) Ja tych poprzednich nie czytałam, ale tych nie mogłam odpuścić. Świetny pomysł z tym wypuszczaniem wszystkich opowiadań :)

   Usuń
 2. Wczoraj sobie przygruchałam ten tomik na czytnik, ale zastanawiałam się: czytać, nie czytać, teraz, później, jakoś nic do mnie specjalnie nie przemawiało po samych tytułach. A tu wychodzi na to, że czytać, może być fajnie ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie przeczytałam tylko trzy pierwsze, to właśnie i dwa Dardy. Tutaj najbardziej spodobał mi się pomysł. No i chyba odezwała się językoznawcza cząstka mojej duszy ;) A dzisiaj poczytam resztę, może znajdę tam coś lepszego :)

   Usuń
  2. Jak znajdziesz, to koniecznie napisz! Na razie pewnie w jakimś lemowym okienku zajrzę do "Kre(jz)olki", ale w razie czego jestem w pogotowiu ;).

   Usuń
 3. Ha, to ostatnio zdanie trochę mnie przestraszyło - nowomowa, neologizmy, młodzieżowy slang to nie są moje mocne strony. Szczerze się obawiam, że w wieku emerytalnym mogę być akomunikatywny, czyli niezdolny do porozumienia się z otoczeniem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemożliwe, taki oczytany człowiek odnajdzie się w kazdej sytuacji :) No i miejmy nadzieję, że język nie zdziwaczeje aż tak bardzo jak w moim ostatnim zdaniu :D

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.