Trójka Ekrudy - trzy książki, dzięki którym poznasz historię

Już sierpień, baterie naładowane, świeże pomysły wyklarowane, więc zaczynamy nowy cykl. Trójka Ekrudy to trzy książki (ale nie tylko, bo majaczą mi już przyszłe Trójki z filmami, miejscami, blogami), które łączy jakaś szczególna cecha. Na początek wybrałam trzy lektury, które sprawią, że będziecie chcieli dowiedzieć się więcej o różnych wydarzeniach historycznych. Znacie to uczucie, kiedy po zamknięciu książki, po prostu musicie sięgnąć po kolejną na ten temat, albo chociaż zajrzeć do Wikipedii i odświeżyć sobie wiedzę? Tak właśnie działają te trzy perełki:

Trójka Ekrudy - najlepsze książki o historii, Miljenko Jergović, Dulce Chacon, Varujan Vosganian
Chcecie więcej? Wystarczy kliknąć w linki, żeby przeczytać recenzje:

Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki,
Uśpiony głos,
Księga szeptów.

A za tydzień w Trójce Ekrudy najlepsze audiobooki, od których warto zacząć czytanie uchem!


15 komentarzy

 1. "Księga szeptów" dziś przybyła! Już nie mogę się doczekać lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też dzisiaj dostałam "Księgę szeptów" :) Zapowiada się naprawdę interesująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marta, ultramaryna, mocna lektura przed Wami, na pewno da Wam do myślenia. Będę szukać Waszych recenzji, już jestem ciekawa, co napiszecie :)

   Usuń
 3. Wspaniały pomysł. Taki łańcuszek. To ja dokładam koralik. Czekam także na "Księgę szeptów", ale znam już temat poruszony już przez Elif Szafak w "Bękarcie ze Stambułu". Wszystkie tytuły, o których wspominasz wyglądają intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szafak czytywałam kiedyś, ale "Bękarta" chyba ominęłam. Żadna z jej książek nie została ze mną na tak długo jak książka Vosganiana. Ciekawe czy u Ciebie będzie tak samo :)

   Usuń
 4. "Uśpiony głos" zdecydowanie zachęcił mnie do czytania więcej o historii Hiszpanii. I jeszcze "Głosy Pamano" Cabre i "Bukareszt" Rejmer.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jest dobra wiadomość, bo Cabre jest na mojej półce i może też mnie zmotywuje do grzebania w historii :) A Rejmer to aż wstyd się przyznać, jak długo czeka na czytanie.

   Usuń
  2. tak jak u mnie "uśpiony głos" :D ale w obu przypadkach bardzo warto

   Usuń
 5. "Księga szeptów" wydaje się niezwykle ciekawa. Ze swojej strony mogę polecić przeczytaną niedawno "Godzinę próby" Marii Corti, opowiadającą o obronie miasta Otranto w 1480 roku przed turecką nawałą. Ze świeższych pozycji, stricte sierpniowych, zaproponowałbym "Kolumbowie. Rocznik 20" Bratnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre propozycje, rzeczywiście zaczyna się tu tworzyć łańcuszek dobrych książek z historią w tle :)

   Usuń
 6. "Księgę szeptów" mam na półce i póki co tylko ten tytuł z trójki w planach najbliższych. Chociaż Jergović chyba też jakoś się zmieści. Ilekroć tu zaglądam, zawsze coś muszę sobie dopisać, zapisać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Jergović musi się zmieścić, jeśli nie "Srda" to może następna książka, która ma u nas wyjść, czyli "Wilimowski". Czuję, że to będzie dobra rzecz, bo na spotkaniu autorskim Jergović naprawdę ciekawie opowiadał o Wilimowskim.

   Usuń
 7. Świetny pomysł z tą Twoją Trójką :-) Mnie książki z historią w tle nie pociągają, chociaż zdarzyło się, że kilka przyjemnie mnie zaskoczyło. Poza tym kupiłam dwa tomy powieści Cherezińskiej, więc chyba pałam jakąś tam sympatią do historii ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cherezińska, chcę poczytać o Cherezińskiej! Będziesz zarażać? :) Bo od stu lat mam czytanie Cherezińskiej w planach, obserwuję książki na kolejnych blogach, a sama jeszcze nie tknęłam.

   Usuń
 8. Bardzo lubię książki tego rodzaju, nawet takie, w których historia jest na drugim planie, więc z pewnością z tej trójki coś dla siebie wybiorę o ile nie przeczytam wszystkich trzech:)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.