Trójka Ekrudy: Angelus 2016

Wbrew pozorom nie samą Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego człowiek żyje. Jednak listy książek zgłoszonych do przeróżnych nagród literackich warto przeglądać, a nuż znajdzie się tam jakaś perełka, która nam umknęła. Poza tym obstawianie wygranych to dobry sprawdzian dla intuicji i całkiem przyjemna rozrywka, nie sądzicie? 

Dlatego w dzisiejszej Trójce Ekrudy będzie mowa o Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej „Angelus. To wyróżnienie od 2006 roku przyznawane jest pisarzom, których dzieła przyczyniają się do pogłębiania wiedzy o świecie innych kultur. Statuetki Angelusa mają już na przykład Martin Pollack, Swietłana Aleksijewicz i Miljenko Jergović.

W tym roku do Nagrody zakwalifikowano 70 książek, a ja wybieram z nich najciekawsze, które chciałabym zobaczyć w sierpniu na liście 14 półfinalistów. Dziś pierwsza trójka:
angelus 2016, trójka ekrudy, dygot, księga szeptów, silva rerum


KSIĘGA SZEPTÓW Varujan Vosganian


Rumuński pisarz opowiada o losach swoich ormiańskich przodków. Wychodzi od dziejów własnej rodziny i pielęgnuje pamięć o najstraszniejszym wydarzeniu, które dotknęło jego naród – o ludobójstwie Ormian. 
 


księga szeptów
Księga szeptów

SILVA RERUM Kristina Sabaliauskaitė


Ta książka łączy dzieje Polski i Litwy, bo opowiada o polskiej szlachcie, rodzinie Narwojszów, która żyje w siedemnastowiecznej Litwie. Ciekawa jest treść, ale to forma najbardziej mnie zafascynowała. Wyobraźcie sobie, że w tej powieści w ogóle nie ma dialogów, a całość napisana jest długimi na kilkanaście wersów zdaniami. Najciekawsze jest to, że możecie na to nie zwrócić uwagi, tak dobrze się czyta! Wyrazy uznania należą się Izabeli Korybut-Daszkiewicz, która zdołała to pięknie przetłumaczyć.


Jeśli chcielibyście wiedzieć więcej, rzućcie okiem na recenzję pierwszego tomu Silva rerum i na relację ze spotkania z Kristiną Sabaliauskaitė.

silva rerum
Silva rerum


DYGOT Jakub Małecki


Na koniec książka, którą pewnie wielu z Was nazwało jedną z najlepszych książek minionego roku. Opowieść o chłopcu, którego skóra była biała jak śnieg. Przy okazji portret polskiej wsi i prowincji, która nie umie sobie poradzić z innością. Jest tu odrobina magii, mnóstwo emocji i zgrabne podkręcanie napięcia. Prawie każdy rozdział zostawia czytelnika z wyrazem zdziwienia na twarzy. Dobra książka, która przyciąga uwagę do autora i rozbudza apetyt na więcej!


A tutaj znajdziecie oficjalną stronę autora www.jakubmalecki.pl

dygot
Dygot

Trzy zupełnie różne książki, a każda zasługuje na Angelusa. Najlepsze jest to, że w zanadrzu mam jeszcze kilka innych, które mają duże szanse w tym starciu! Ale o tym innym razem. 

Macie już swoich faworytów? Do kogo powędrowałaby nagroda, gdybyście to Wy decydowali?


10 komentarzy

 1. Bardzo lubię te Twoje trójki! I powyższą Trójkę muszę przeczytać, "Dygot" zalega już od dawna, a "Silva rerum" pamiętam z Twojej smacznej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dygot" jest rewelacyjny, musisz to przeczytać! Końcówka trochę słabsza, ale i tak całość jest bardzo dobra. Po prawie każdym rozdziale mówiłam mało elokwentne 'wow' :)

   Usuń
 2. "Dygot" w pełni zasługuje na nagrodę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno będzie wybrać, jest kilka bardzo dobrych książek na tej liście. No i obok jest "Silva rerum", a to dla mnie wyższa półka. Dobrze, że to nie ja wybieram ;)

   Usuń
 3. "Silva rerum" to chyba najlepsza książka, jaką czytałam w ubiegłym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I z tej dzisiejszej trójki najlepsza. Ciekawe, czy jury też tak stwierdzi. W każdym razie nie wyobrażam sobie, żeby nie przeszła dalej :)

   Usuń
 4. Pierwsze zdanie mnie rozbroiło :)
  Mój faworyt to pewnie "Księga szeptów", bo tylko ją miałam okazję trochę podczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, za "Księgę szeptów" też mogłabym trzymać kciuki :)

   Usuń
 5. Pamiętam recenzje tych książek - od początku sprawiały one wrażenie solidnych lektur, które mogą zapewnić czytelnikowi wielu pozytywnych doznań. Ciekaw jestem czy Twoja intuicja nie zawiedzie Cię i tym razem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może być trudno, bo lista jest długa, a ja znam tylko kilka książek, które się na niej znalazły. Liczę na Sabaliauskaite, ale wszystko może się zdarzyć :) Dużo pewniej czuję się w Kapuścińskim ;)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.